Płyty ceglane to ponadczasowa ozdoba wnętrz. Dostępna jest w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Jak dopasować ją do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie? Oto kilka inspiracji, które pomogą Ci zaprojektować wystrój wnętrza z użyciem czerwonej, szarej lub białej cegły dekoracyjnej.
Podstawowe rodzaje cegieł dekoracyjnych
Cegła dekoracyjna występuje w licznych odcieniach i wzorach. Poszczególne rodzaje różnią się kolorem i fakturą cegieł oraz barwą fug. Podstawowe typy płyt wykonanych z mieszanki gipsowo-cementowej to cegła czerwona, szara i biała. Są one najczęściej wykorzystywane do dekoracji dużych powierzchni ścian w kuchniach, salonach, kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Najbardziej popularne kolory fug to biały, szary i czarny. Różne kombinacje barw cegieł i fug dają odmienne efekty wizualne.
Jak dobrać kolor cegły do sąsiadujących ścian?
Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor cegły na ścianę wybrać, przyjrzyj się barwom ścian sąsiadujących z powierzchnią pokrytą płytami. Cegły w ciemnym kolorze dobrze pasują do jasnych ścian. Kontrastowe połączenie pozwala uniknąć efektu wizualnego ograniczenia przestrzeni. Takie wrażenie czasem jest następstwem wyeksponowania cegły na ścianach.
Czerwona cegła doskonale komponuje się z bielą. Do jasnych ścian warto wybrać płyty imitujące cegłę w naturalnej rudej barwie. Jeśli jednak zdecydujesz się na szare ściany, dobierz je do płytek na zasadzie kontrastu. Mocniejsze nasycenie barwy cegieł lepiej podkreślisz przy pomocy jaśniejszego odcienia farby na powierzchni sąsiadujących ścian.
Jaki kolor cegły na ścianę – dopasowanie do stylu wnętrza
Kolor cegły na dużej powierzchni ściany należy dopasować do stylu aranżacji. Jeśli wystrój domu zainspirowany jest stylem industrialnym, angielskim lub tradycyjnym, idealna będzie płyta przypominająca surową cegłę. Kolor czerwony jest tutaj doskonałym wyborem. W stylu imitującym wnętrza obiektów fabrycznych takie ściany mogą nawiązywać do wyglądu murów starych budynków przemysłowych.
Jasne, neutralne kolory i naturalne materiały można z powodzeniem łączyć z płytkami cegłopodobnymi. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się fanom stylu scandi. Jaką cegłę na ścianę wybrać, gdy cenisz sobie prostotę i funkcjonalność? Wystrój wnętrza w stylu skandynawskim lub prowansalskim warto urozmaicić ścianą z cegły w kolorze białym, koniecznie z białymi fugami.
Styl nowoczesny lubi minimalizm i neutralne kolory. Dlatego, jeśli chcesz mieć w domu ścianę pokrytą cegłą dekoracyjną, najlepszym rozwiązaniem będzie szarość. Można wybrać odcień jasny lub ciemny, w zależności od tego, jak duże jest pomieszczenie, które zamierzasz ozdobić. Warto przy tym zaznaczyć, że szary jest chłodnym i neutralnym kolorem, dlatego dobrze pasuje również do stylu skandynawskiego i industrialnego.
Jakie znaczenie ma kolor fugi między elementami?
Podstawowe barwy fug między elementami cegieł dekoracyjnych to biel, szarość i czerń. Mogą one być dopasowane na zasadzie kontrastu, np. białe fugi do czerwonej cegły. Można też wybrać rozwiązanie jednolite kolorystycznie – białe fugi do białej cegły lub szare do szarej. W przypadku kontrastów dobrze jest zwrócić uwagę na barwy sąsiadujących ścian i wyrazistych akcentów w pomieszczeniu. Jeśli zestawiasz czerwoną cegłę z białą ścianą, wybierz białe fugi. Szare fugi będą dobrze pasować do szarych ścian w połączeniu z białymi, czerwonymi i szarymi cegłami.
Jaką cegłę na ścianę wybrać do małego pomieszczenia?
Płyty z cegły dekoracyjnej mogą optycznie ograniczać przestrzeń. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pomieszczeń o małym metrażu. Dlatego w przypadku niewielkich powierzchni cegły stanowią spore wyzwanie. Jednak taka aranżacja jest możliwa do zrealizowania. Wystarczy odpowiednio wykorzystać zalety płytek i zestawić je z jasnymi ścianami. Do małych wnętrz pasują cegły w kolorze czerwonym, szarym i białym. Warto jednak zastosować pewien trik. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń, lepiej postawić na niewielki mur z cegieł tak, by pokrywał tylko wybrany fragment ściany.
Jaki kolor cegły na ścianę wybrać do małego lub wąskiego pomieszczenia? Bezpiecznym rozwiązaniem jest trzymanie się znanych zasad architektury wnętrz. Jasne, neutralne barwy w chłodnym odcieniu będą optycznie powiększać przestrzeń. Dlatego białe lub jasnoszare cegły dekoracyjne to dobry wybór. Zastosowanie czerwonych płytek w ciepłym odcieniu imitujących surową cegłę na małym metrażu to zadanie nieco bardziej wymagające. Aby wizualnie powiększyć pomieszczenie, wybierz jasne, najlepiej białe fugi oraz zadbaj o to, by ściany były pomalowane na biało. Możesz też zastosować duże lustro, w którym będą odbijać się cegiełki. W ten sposób urozmaicisz przestrzeń i nadasz jej głębi.
Dodatki wnętrzarskie do cegły dekoracyjnej – przykładowe aranżacje
Do danego koloru cegieł i fug warto dopasować dekoracje, które nie tylko podkreślą wyjątkowe piękno aranżacji, ale też zapewnią jej spójność. Przykładem może być połączenie cegły czerwonej i białych ścian. Uznawane jest ono za neutralne tło dla różnobarwnych dodatków i innych materiałów. Drewno, szkło, metal lub kamień będą dobrze się prezentować na tle czerwonej cegły i białych ścian.
Aby ożywić nieco kompozycję, można ją urozmaicić meblami obitymi tapicerką w kolorze butelkowej zieleni lub wybrać tradycyjne rozwiązanie w postaci eleganckich skórzanych mebli. Kolor czarny w postaci elementów mebli loftowych, blatów, kwietników lub ram okiennych doda wnętrzu elegancji i podkreśli wyjątkowy klimat panujący w domu.
Do białych cegieł świetnie pasują jasne dodatki, surowe drewno oraz kolorowe szkło. Warto sięgnąć po tekstylia w kolorze jasnej zieleni lub pastelowego fioletu, które przełamią monotonię barw.
Kolorowa cegła dekoracyjna doskonale nadaje się do wykorzystania w aranżacji wnętrz. Aby stworzyć spójną kompozycję, zwróć uwagę na kolory ścian i dodatków. Ważny jest też styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Do tradycyjnych i industrialnych aranżacji pasuje czerwona cegła, do skandynawskich – biała, a do nowoczesnych – szara.
Zobacz również:
– ŚCIANA Z CEGŁY W SALONIE — CZY NADAL JEST MODNA?
– JAK ZAMONTOWAĆ PŁYTKI CEGLANE NA ŚCIANIE?
– JAKIE SĄ ZALETY CEGŁY NA ŚCIANIE?