Wiecznie modne płytki ceglane występują w wariancie z naturalnej cegły lub są tworzone z masy gipsowej. Ich montaż jest na tyle prosty, że możesz wykonać tę pracę samodzielnie. Do wyboru masz kilka modeli cegieł ściennych – tradycyjne powstałe z elementów porozbiórkowych należy przyklejać podobnie jak kafelki ścienne przy pomocy specjalnej zaprawy. Gipsowe cegłopodobne płytki można montować na lżejszej zaprawie do produktów gipsowych. Sprawdź, jak powinno przebiegać układanie cegły na ścianie!
Zanim zaczniesz przyklejać płytki ceglane na ścianie
W każdej pracy związanej z klejeniem elementów na ścianę czy podłogę należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Układanie cegły na ścianę nie wymaga idealnego wygładzenia powierzchni. Możesz pozostawić na niej nierówności, bo da się je zniwelować grubością kleju. Poza tym nierówności sprzyjają uzyskaniu efektu 3D. Jednak kluczowe znaczenie ma usunięcie wszelkich lotnych zanieczyszczeń. Na ścianie nie może być starej farby, odpadającej tapety (należy ją całkowicie zedrzeć z powierzchni), czy tynków, które odpadają. Jeśli pozostawisz na ścianie takie elementy, może dojść do odspajania kleju razem z płytkami ceglanymi.
W kontekście tego, jak położyć cegłę na ścianie ważne jest też zwiększenie przyczepności podłoża. Wykonuje się to przez usuwanie starych warstw, oczyszczanie pędzlem z lotnych zabrudzeń i dokładne gruntowanie. Ściana bardzo sucha (tynki gipsowe) musi być zagruntowana dwa razy. Ma to znaczenie zwłaszcza dla płytek ceglanych z naturalnych starych cegieł, które są dużo cięższe w porównaniu do produktów gipsowych. Do zwiększania przyczepności podłoża stosuj grunt płynny i nanoś go pędzlem lub natryskowo.
Potrzebne jest też przygotowanie kilku narzędzi. Przyda Ci się:
- miara;
- ołówek;
- nożyk do tapet;
- poziomica;
- mieszadło do kleju;
- szpachelka;
- paca;
- grzebień do nanoszenia kleju (4 mm);
- taśma malarska;
- folia malarska;
- wiadro;
- pędzel;
- gąbka.
Skoro etap przygotowania powierzchni i kompletowania akcesoriów masz już za sobą, możesz przejść do wstępnego — przyklejania cegiełek.
Układanie cegły na ścianie a dokładne rozmieszczenie elementów
To jeden z najważniejszych etapów prac, które musisz dokładnie zaplanować. Wysokość płytek ceglanych na ścianę jest nieregularna. Wyjątkiem są cegły z fugą, które zawsze mają takie same wymiary. Oznacza to, że musisz dokładnie zaplanować, jak je przykleisz. Jeśli chcesz wiedzieć, jak kłaść cegłę z fugą, najpierw zmierz dokładną wysokość ściany. Podziel ją przez wysokość płytki z fugą i sprawdź, ile rzędów musisz przykleić. Jeśli wynik będzie liczbą po przecinku (na 99% tak będzie) konieczne będzie przycięcie pierwszego lub ostatniego rzędu płytek. Dokładnie policz, jaką wysokość płytki musisz zastosować w docinanym rzędzie. Jeśli okaże się, że trzeba ją ciąć wzdłuż na niewielki wymiar lepiej delikatnie przyciąć pierwszy i ostatni rząd dla zniwelowania różnicy w szerokości.
Nieco inaczej jest, gdy planujesz układanie cegły na ścianie, która nie ma zintegrowanej fugi. Oznacza to, że możesz sobie pozwolić na dowolny wariant spoiny. Najlepszy rezultat osiągniesz, gdy unikniesz przycinania wzdłużnego któregokolwiek z rzędów. Aby tak było, musisz rozplanować fugę w ten sposób, by umożliwiała przyklejenie pierwszego i ostatniego rzędu bez przycinania. Możesz stworzyć sobie szablon o różnych wysokościach i przy jego pomocy zaplanować linie klejenia, by sprawdzić, czy klejenie będzie pozbawione przycinania.
Jak położyć cegłę na ścianie – klejenie elementów
Istnieją różne sposoby układania cegły ozdobnej na ścianie. W pierwszej kolejności warto rozważyć zgodne ze sztuką klejenie od góry. Oczywiście nie musisz robić tego w ten sposób, jeśli masz obawy np. o gęstość kleju i ewentualne opadanie płytek. Kluczowe okazuje się zerknięcie do instrukcji klejenia dołączonej do płytek. Producent zwykle zaleca konkretny sposób klejenia – zaczynając od górnego lub dolnego rzędu.
Jeśli powierzchnia do ułożenia pozbawiona jest narożników, możesz zacząć od jednego z kątów. Jeżeli jednak na ścianie występuje winkiel zewnętrzny, koniecznie zacznij układanie właśnie od niego. To pozwoli Ci na zastosowanie wiązania między rzędami. Niewskazane jest przyklejanie na narożniku płytek o niewielkich wymiarach ze względu na wątpliwy efekt estetyczny i ryzyko odklejenia przy uderzeniu. O wiele lepiej umieszczać niewielkie docinki na samym końcu rzędu w narożniku wewnętrznym.
Samo przyklejanie płytek jest bardzo proste. Na każdy element nanieś odrobinę kleju i rozprowadź go grzebieniem po całej powierzchni. W kolejnym kroku umieść płytkę na ścianie i delikatnie ją dociśnij, poruszając w lewo i w prawo, by klej dobrze „złapał”.
Fugowanie płytek ceglanych na ścianie
Jeśli wybierasz płytki z fugą fabryczną, ten etap Cię nie dotyczy. Jeśli jednak każda cegiełka stanowi osobny element i musisz stworzyć fugi, warto postawić na kontrastowy kolor materiału. Układanie cegły na ścianie i fugowanie przeprowadza się masą w konsystencji półsuchej, którą umieszcza się pomiędzy przyklejonymi cegiełkami. Pamiętaj, że warto wykonywać ten etap po zupełnym związanie kleju z cegieł do podłoża. Dzięki temu po wciskaniu fugi między płytki nie zmienisz ich położenia.
Po delikatnym przeschnięciu fugi warto usunąć jej nadmiar przy pomocy pędzla lub gąbki. Musisz sprawdzić, które narzędzie będzie dla Ciebie skuteczniejsze w wyprowadzaniu fugi i który efekt wizualny okaże się dla Ciebie bardziej atrakcyjny.
Końcowe etapy montowania cegiełek na ścianie
Co jeszcze warto zrobić przed całkowitym zakończeniem prac? Pamiętaj o impregnacji! Ma to zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy sięgasz po produkty niezabezpieczone fabrycznie. Wtedy warto skorzystać z płynnego impregnatu i nanosić go pędzlem, by uniknąć zacieków.
Jeżeli jednak sięgasz płytki gipsowe, musisz dobrać do nich dedykowany impregnat najlepiej w wariancie silikonowym. Możesz go aplikować raz lub dwa razy w zależności od tego, jak bardzo chłonne są zamontowane elementy.
Najlepsze sposoby układania płytek na ścianie – typy wiązania
Mur ceglany może być wykonywany przy pomocy różnych wiązań. Tym bardziej możesz eksperymentować w sposobie przyklejania ceglanych płytek, które nie muszą spełniać norm konstrukcyjnych. Sposoby układania cegły można podzielić na wiązania typu:
- główkowego – najpopularniejsze i najprostsze do zastosowania. Każda cegła ma tę samą szerokość, a przesunięcie wykonuje się dokładnie o połowę szerokości cegły.
- wozówkowego – istnieje kilka odmian tego wiązania. Typ wozówkowy zakłada wyeksponowanie najdłuższego i wąskiego boku cegły, czyli wozówki. Można je układać bez przycinania po przesunięciu kolejnego rzędu np. o ¼ długości wozówki.
- kowadełkowego – w tym przypadku należy wyposażyć się w płytki całe i części np. ⅓ długości wozówki. Wiązanie kowadełkowe zakłada umieszczenie obok siebie dwóch pełnych cegiełek a kolejna to element cięty. Potem następują znowu kolejne dwie pełne cegły.
Układanie płytek ceglanych na ścianie – podsumowanie
Co jest najważniejsze w klejeniu płytek ceglanych na ścianie? To brak pośpiechu i dokładne zastosowanie się do instrukcji. W ten sposób uzyskasz niesamowity efekt przypominający do złudzenia ceglany mur w starym budownictwie. Wykonując samodzielnie te prace, możesz zyskać nowe umiejętności i zaoszczędzić sporo na wynajęciu ekipy remontowej. Powodzenia!
Zobacz również:
– JAKIE SĄ ZALETY CEGŁY NA ŚCIANIE?
– CZERWONA, SZARA, A MOŻE BIAŁA? JAKĄ CEGŁĘ NA ŚCIANĘ WYBRAĆ?
– ŚCIANA Z CEGŁY W SALONIE — CZY NADAL JEST MODNA?