BLOG
Płytki gipsowe na ścianę

Płytki gipsowe na ścianę – zalety

Płytki gipsowe to materiał dekoracyjny imitujący cegłę lub kamień stosowany we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych. To lekkie, łatwe w montażu i wytrzymałe elementy, które wprowadzają rustykalny lub industrialny styl w kuchni, salonie, korytarzu lub sypialni. To jednak nie wszystkie zalety płytek gipsowych na ścianę. Przeczytaj o nich poniżej!

Wysoka trwałość i wytrzymałość płytek gipsowych

Mieszanka gipsowo-cementowa zastosowana do produkcji płytek ściennych zapewnia wysoki poziom odporności na uszkodzenia. Nawet wieloletnia eksploatacja i wystawienie na codzienne użytkowanie nie są w stanie zniszczyć estetycznych płytek gipsowych na ścianę. Dla podniesienia ochrony przeciw płynnym zabrudzeniom stosuje się impregnaty. Producent może poddać płytki zabezpieczeniu już na etapie produkcji lub zalecić wykonanie impregnacji zaraz po montażu. W ten sposób dekoracja ścienna jest osłonięta przed oparami i plamami. Nie przyjmuje też odcisków po palcach, gdy dzieci lub dorośli dotykają ich bezpośrednio swoimi dłońmi.

Lekkość płytek gipsowych montowanych na ścianach

Niektóre przegrody w domu i mieszkaniu stworzone są z lekkich materiałów. Zaliczają się do nich ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych. Obciążanie ich kamieniem lub płytkami ceramicznymi może nie być najlepszym pomysłem ze względu na sporą wagę kleju oraz samego materiału dekoracyjnego. Tu płytki gipsowe na ścianę wydają się świetnym kompromisem pomiędzy tradycyjnymi cegłami, produktami z litego kamienia, płytkami ceramicznymi a eleganckim wykończeniem. Bez straty na jakości i estetyce można wyłożyć nimi powierzchnię i jednocześnie zadbać o stabilność oraz bezpieczeństwo.

Mnogość wzorów i barw płytek gipsowych na ścianę

Ktoś mógłby powiedzieć, że płytki gipsowe na ścianę imitują jedynie tradycyjną cegłę. To jednak nieprawda, chociaż taki kształt i wzór w wielu przypadkach jest dominujący. Te estetyczne elementy dekoracyjne są produkowane w wersjach 2D, czyli płaskich. Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza więcej głębi, zastosuj płytki 3D, które mają widoczne wzory, zagłębienia i rysy łudząco podobne do tradycyjnych starych cegieł stanowiących budulec kamienic czy młynów. Do dyspozycji masz również płytki gipsowe na ścianę prezentujące kamień czy łupki.

Warto zaznaczyć jeszcze jedną cechę płytek dekoracyjnych, gdy już mówimy o kolorach. Otóż na etapie przygotowania masy gipsowo-cementowej dodawany jest barwnik, co sprawia, że cała płytka (również wewnątrz) ma ten sam kolor. Jakie to ma znaczenia? Gdy chcesz przycinać płytki lub na skutek uderzenia twardym przedmiotem jedna z nich się ukruszy, barwa nadal pozostanie taka sama.

Możliwość dowolnego barwienia płytek gipsowych na ścianę

W przeciwieństwie do płytek ceramicznych czy dekoracji kamiennych płytki gipsowe na ścianę można w łatwy sposób malować przy użyciu tradycyjnych farb ściennych. Dzięki takiej opcji w łatwy sposób można dopasować aranżację wnętrza po przyklejeniu dekoracji do ścian. To równie ważne, gdy planujesz remont i chcesz zmienić wykończenie wnętrza. Oczywiście płytki ceramiczne również można malować. Jednak wymaga to zastosowania drogich farb, których nakładanie nie zawsze jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Natomiast płytki gipsowe na ścianę możesz malować wielokrotnie tradycyjnymi farbami i w ten sposób szybko zmienić wystrój pomieszczenia.

Wiele wariantów płytek gipsowych ściennych ułatwiających montaż

Płytki gipsowe na ścianę są produkowane nie tylko w wariantach pojedynczych. Do dyspozycji masz również płytki z fugą, płytki wielowarstwowe oraz narożniki. Dzięki tak szerokiej dostępności produktów możesz dopasować zamówienie pod kątem własnych potrzeb. Dla osób, które chcą samodzielnie stworzyć fugi o innej barwie czy z innego materiału najlepszym wyborem będą płytki pojedyncze. Natomiast kilka warstw płytek w jednej sztuce oraz fabryczne narożniki są świetną propozycją dla tych, którzy chcą szybko i estetycznie ułożyć dekorację bez zbędnych komplikacji.

Bardzo prosty montaż płytek gipsowych

Jeśli masz w swoim domu ręczną piłkę do metalu z brzeszczotem o niskim skoku ostrza, poradzisz sobie z przycinaniem płytek gipsowych. Przyda Ci się jeszcze papier ścierny i grzebień do nakładania kleju. To w zasadzie wszystkie „specjalistyczne” narzędzia wymagane przy przyklejaniu płytek gipsowych. Możesz oczywiście wykorzystać szlifierkę kątową z tarczą diamentową, ale powstanie przy tym sporo pyłu. Montaż jest naprawdę bardzo prosty i można go opisać w kilku krokach:

Oczyszczenie powierzchni

Klejenie jakiegokolwiek materiału wymaga usunięcia starych elementów ze ścian. Jeśli farba lub warstwa gładzi bądź tynku są luźne, musisz je usunąć. Poza tym powierzchnia musi zostać odtłuszczona i wcześniej zagruntowana, by ściana nie wchłonęła wilgoci z kleju, zanim ten zwiąże.

Rozmierzenie warstw płytek

Zanim zaczniesz kleić płytki, zmierz wysokość ściany i ułóż je na podłodze (oczywiście bez przyklejania). W ten sposób sprawdzisz, na jaką wysokość musisz przyciąć pierwszy lub ostatni rząd. Dla zachowania estetyki nie warto zostawiać cienkiego rzędu przy suficie. Lepiej zwiększyć wysokość fugi (jeśli płytki są pojedyncze) lub przyciąć dolny i górny rząd na jeden wymiar.

Rozpoczęcie klejenia

Płytki gipsowe na ścianę warto kleić od warstwy przypodłogowej. Dla zachowania pionu możesz wcześniej wyznaczyć sobie linie przy pomocy poziomicy i ołówka lub markera. Nakładaj grzebieniem klej na płytkę i delikatnie dociśnij do ściany, by mógł rozprowadzić się po całej powierzchni. Pamiętaj jednak, by nie robić tego na siłę, bo płytka może pęknąć.

Impregnacja

Po czasie wyznaczonym przez producenta należy zaimpregnować płytki gipsowe (o ile nie zostały zabezpieczone na etapie produkcji). W tym celu możesz wykorzystać impregnat w sprayu i z odległości ok. 30 cm równomiernie nanosić go na powierzchnię.

Wybierz płytki gipsowe na ścianę do swojego domu!

Tak wiele zalet i korzyści z montażu płytek gipsowych zachęca do przejrzenia dostępnych modeli. Możesz wybrać spośród wariantów widocznych w sklepie ekostone.net i rozpocząć zmianę swojej domowej aranżacji. Zapraszamy!

Zobacz także: PŁYTKI ELEWACYJNE – JAKIE WYBRAĆ I DLACZEGO WARTO SIĘ NA NIE ZDECYDOWAĆ?