Cegła we wnętrzach stale utrzymuje się na topie dekoracyjnych aranżacji. Już dawno zagościła w salonie, kuchni czy korytarzu. Jej ponadczasowy charakter i dowolność barwienia modeli cegłopodobnych sprzyja dopasowaniu do dominujących stylów wnętrzarskich. Nie da się ukryć, że jej obecność w architekturze jest nieustanna od wielu lat. Czy więc nadal można uważać ją za modny element wykończenia? Przeczytaj!
Dlaczego ściana z cegły w salonie nadal jest tak popularna?
Dominacja stylu skandynawskiego, industrialnego, loftowego i vintage nie podlega dyskusji. W ostatnich sezonach zdecydowanie częściej stawia się na proste wykończenia z naturalnymi wstawkami. Nawet gdy inwestorzy sięgają po nowoczesny styl oferujący wiele surowych metalicznych elementów w wystroju wnętrza, nadal znajdzie się w nich miejsce na naturalne dekory. Oprócz drewna zalicza się do nich oczywiście cegła. Na ścianie w salonie sprawdzi się doskonale dla podkreślenia i urozmaicenia stylistyki wnętrza.
Cegła naturalna czy kafelki cegłopodobne?
Kolejny krok w kierunku dopasowania do panujących trendów wykonują producenci cegieł gipsowych. Dlaczego można tak powiedzieć? Ściana z cegły w salonie pochodzenia porozbiórkowego jest oczywiście unikatowa. Cechuje się przy tym jednolitymi barwami, które pasują zwłaszcza do wnętrz loftowych czy vintage. Zupełnie inaczej jest z produktami cegłopodobnymi, które zostały wykonane z odlewów gipsowych. Tak stworzone cegły stanowią idealne odzwierciedlenie faktury naturalnej cegły, więc trudno na pierwszy rzut oka odróżnić je od naturalnych. Po drugie można je barwić na dowolny kolor. Jakie ma to znaczenie w kontekście dopasowania do kierunków modowych? Zasadnicze! Dzięki umiejętnemu zarządzaniu barwami cegła na ścianie w salonie jest spójna nawet z wymagającym stylem glamour czy pozbawionym finezyjnych dodatków stylem skandynawskim.
Do czego pasuje czerwona cegła na ścianie w salonie?
Powiedzieć, że cegła ścienna pasuje w salonie do wszystkiego, to jak nic nie powiedzieć. Przede wszystkim naturalnie barwione gliniaste kafelki to wspaniałe połączenie z czernią i bielą. Sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach zdominowanych przez zdecydowane kolory i kształty mebli oraz dodatków. W takiej stylistyce może zostać stworzona niejedna ściana z cegły. Aranżacje przewidują ułożenie jej na powierzchni za sofą czy fotelami. Idealnie skomponuje się ze starą biblioteczką wypełnioną książkami i nowoczesną szafką pod ogromny czarny telewizor. To jednak nie wszystko.
Aranżacje dla jasnych cegieł ściennych w salonie
Zabawa z cegłami we wnętrzu salonu dopiero się zaczyna! Wprowadzenie naturalnej gliniastej czerwieni nie kończy pomysłów aranżacyjnych. Delikatna zmiana zabarwienia sprawia, że cegła w salonie daje pomysły na nieskończone aranżacje. Jednym ze sposobów wprowadzenia nowoczesności połączonej z lekkością są ceglane kafelki ścienne w odcieniach bieli i beżu. Zapewniają genialne tło dla ważniejszych dekorów. Cegła ścienna w jasnych barwach łączy się z drewnianą podłogą lub płytkami w wariancie drewnopodobnym. Jeśli celujesz w biel na ścianach postaw na delikatne, ale charakterystyczne barwy podłogi – sosnę, jesion, czy buk. Jasna cegła na ścianie w salonie stanowi też świetną scenerię dla nieco mocniejszych kolorów. Możesz wykonać z niej dekorację na jednej powierzchni a sąsiadujące z nią otoczyć mocniejszymi barwami w odcieniach szarości, a nawet delikatnego granatu. Takie połączenie z pewnością zwiększy elegancję w salonie. Dopełnieniem tej kompozycji będzie drewniana lub drewnopodobna podłoga w odcieniach wiśni, dębu, cedru, a nawet wenge.
Jak wkomponować w salonie szare cegły na ścianę?
Szarości i czernie zdecydowanie lepiej komponują się z nowoczesnymi, wyrazistymi aranżacjami salonu. Szara cegła w salonie stanowi aranżację pięknie współgrającą z delikatnym drewnem. Możesz postawić na ciemniejsze odmiany np. sosnę, olchę, czy kasztan. Jeśli wybierzesz zdecydowane ciemne barwy cegieł, upewnij się, że w salonie masz wystarczającą ilość naturalnego światła. W przeciwnym wypadku optycznie zmniejszysz salon i przytłoczysz domowników aranżacją. Szare lub grafitowe cegły ścienne wymagają zastosowania jasnej fugi. W ten sposób wyeksponujesz je i stworzysz idealnie spójną kompozycję z jaśniejszymi ścianami. W salonie udekorowanym takimi barwami sprawdzą się też przeszklenia (np. w meblach i drzwiach) oraz jaśniejsze dodatki. Szara i grafitowa ściana z cegły zapewnia aranżację komponującą się z nowoczesnymi stylami, dlatego mimo zmieniających się trendów nadal pozostaje w modzie.
Dowolność wyboru cegieł ściennych w stylu eklektycznym
Chociaż eklektyzm jest obecny w architekturze od wielu lat, nadal brakuje zdecydowanych dekoratorów wprowadzających go do polskich wnętrz. Na czym polega i dlaczego mówimy o nim właśnie w kontekście cegieł do salonu? Eklektyzm polega na łączeniu stylów i braku narzuconych ograniczeń. Dla jednych może stanowić fantastyczną bazę do ciągłych zmian, inni pokochali go za dowolność łączenia stylów. I tak np. od niedawna funkcjonuje zupełnie nowe nazewnictwo typu boho loft, czy scandi boho. Cegła na ścianie w salonie urządzonym w stylu eklektycznym może stanowić delikatne tło, ale zdecydowanie częściej warunkuje charakter całego pomieszczenia. Najczęściej wybierane są ciemniejsze, bardziej zdecydowane barwy w chłodnych tonach. Bardzo dobrym rozwiązaniem są cegły ścienne utrzymane wręcz w pastelowych barwach. To pozwala na dopasowanie do nich pozornie odmiennych klasycznych drewnianychmebli czy industrialnego oświetlenia.
O czym pamiętać przy wyborze cegieł ściennych do salonu?
Oprócz barw poszczególnych elementów kluczowe znaczenie ma również ich kształt. Oczywiście tradycyjne cegły mają swoje charakterystyczne wymiary – 120 × 250 × 65 mm. Takie warianty pasują zdecydowanie do klasycznych wnętrz zwłaszcza w naturalnym czerwonym wydaniu. Możesz je również dopasować do nowoczesnych aranżacji od skandynawskich, przez rustykalne po glamour, jeśli skorzystasz z wariantów barwionych. Co więcej, aranżacje na ścianę z cegły uwzględniają też zmienne kształty. Bardzo popularne ostatnimi czasy stają się cegłopodobne kafelki charakteryzujące się wąską, ale długą budową. Ich układanie na ścianach może dodatkowo zapewnić świetny efekt 3D, ze względu na zakrzywianie płaszczyzny sposobem układania. Dla przykładu jeden koniec cegiełek może nieco wystawać poza lico ściany, a drugi być w niej schowany, co jeszcze bardziej unowocześnia wnętrze. Kolejna zasada tworzenia aranżacji przy pomocy cegieł ściennych polega na wyborze powierzchni. Kafelki cegłopodobne i te powstałe z rozbiórki starych budynków to idealna opcja na podkreślenie aranżacji i stylu. Dlatego lepiej jest umieścić je np. na jednej ze ścian, która ustawiona jest frontem do wejścia. Na jej tle powinien znajdować się stół, przy którym cała rodzina może spożyć wspólny posiłek. Cegły na ścianę w salonie świetnie się sprawdzają w kompozycji kontrastów. Możesz ułożyć je na ścianie w salonie pomiędzy oknami w wąskich paskach. To dobra propozycja zwłaszcza wtedy, gdy okna są wąskie, ale bardzo wysokie. Skorzystaj z cegieł do ułożenia na jednej części powierzchni, a drugą zaaranżuj tradycyjnym wykończeniem farbą w kontrastowych barwach. Możesz też ułożyć cegły na ścianach naprzeciw siebie, wyznaczając szczególną strefę w swoim salonie.
Postaw na modne cegły na ścianę w salonie!
Stworzenie modnej aranżacji ściennej w swoim salonie to nic trudnego. Wystarczy, że skorzystasz z wiecznie „żywych” cegieł na ścianę do salonu. Warianty ognistoczerwone to absolutna klasyka, która pięknie wkomponuje się we wnętrze Twojego salonu. Sięgnij również po egzemplarze nowoczesne, które pozwolą stworzyć salon w najmodniejszych ostatnio stylach. Nie musisz decydować się na jedną kompozycję – kafelki cegłopodobne wykonane z masy gipsowej możesz szybko pomalować tradycyjną farbą ścienną. To pozwoli Ci skutecznie odmienić aranżację bez zrywania cegieł ze ściany. Masz już pomysł na swoją ścianę z cegieł w salonie? Powodzenia!
Inne nasze wpisy:
– CEGŁA W ŁAZIENCE — KIEDY SIĘ NA NIĄ ZDECYDOWAĆ?
– CZY CEGŁA NA ŚCIANIE W KUCHNI TO DOBRY POMYSŁ?
– CZERWONA, SZARA, A MOŻE BIAŁA? JAKĄ CEGŁĘ NA ŚCIANĘ WYBRAĆ?